JoliFORTe, czyli jakie są dźwięki miasta
17 października 2024
31 października w Żoliborskim Domu Kultury rozpocznie się nowy cykl międzypokoleniowych koncertów muzyki klasycznej, pod opieką artystyczną flecistki Ani Karpowicz.
- Chcemy popularyzować muzykę klasyczną w przystępnej formie, uwzględniając działania partycypacyjne mieszkańców Żoliborza. Muzyka klasyczna łączy pokolenia, opowiada lokalne historie i ma potencjał budowania społeczności - mówią organizatorzy.
W programach koncertowych zaplanowanych na sezon 2024/25 swoje szczególne miejsce znajdą utwory kompozytorów polskich i artystów muzyków szczególnie blisko związanych z Żoliborzem, między innymi Witolda Lutosławskiego, czy rapera Funky Filona. Z dala od wielkich filharmonii, w sąsiedzkiej atmosferze, muzyka klasyczna może być bliska i przyjazna.
Wsłuchać się w rytmy miasta
JoliFORTe rozpoczęło się 24 września spotkaniem z mieszkańcami, podczas którego zastanawiano się wspólnie, co dają koncerty muzyki klasycznej, czego oczekuje się od elementów animacyjnych i które informacje pomagają lepiej zrozumieć prezentowane programy, a które budują niepotrzebny dystans pomiędzy odbiorcami, a artystami na scenie.
Pierwszy koncert JoliFORTe odbędzie się w Forcie Sokolnickiego i opowie o dźwiękach miasta, tych otaczających nas na co dzień w drodze do pracy czy sklepu i tych towarzyszących dyskretnie, czasami wręcz niezauważalnie.
Jak gra miasto? Czy Żoliborz ma swoją szczególną melodię? Jak kompozytorzy wykorzystują w swoich utworach dźwięki codzienności? Na te pytania uczestnicy będą szukać odpowiedzi wraz ze znakomitymi artystami duetu perkusyjnego Kordylasińska-Pękala. Zabrzmią utwory Jana Sebastiana Bacha, Steva Reicha, ale także kompozytora z Warszawy Miłosza Bembinowa.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a kolejne koncerty JoliFORTe zaplanowane są na 9 stycznia i 27 marca 2025 roku.
(red)