przestrzeń miejska »

Miliony kwiatów w Warszawie. Coraz piękniej i kolorowo

10 marca 2024

Miliony kwiatów w Warszawie. Coraz piękniej i kolorowo
źródło: UM Warszawa

- Co roku Warszawa zachwyca mieszkańców i turystów. Podobnie będzie też w tym roku. Pierwsze rośliny już budzą się do życia, a wiosną będzie ich jeszcze więcej. W stolicy zakwitnie wtedy ponad 5 milionów kwiatów - zapowiada Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W każdej z warszawskich dzielnic mieszkańcy będą mogli podziwiać wiosenne rośliny cebulowe: psi ząb, narcyzy w różnych odmianach i porach kwitnienia, wczesne irysy żyłkowane, krokusy, cebulice, śnieżniki, śnieżyczki i śnieżyce czy najróżniejsze odmiany tulipanów. Kwiaty pojawią się na rabatach bylinowych, w donicach i kwietnikach - także hybrydowych. Te ostatnie pozwalają dosadzić rośliny jednoroczne do wieloletnich bylin zimujących w gruncie, dzięki czemu kwiatowe kompozycje sezonowe są nie tylko mniej kosztowne, ale też cały czas atrakcyjne.

Widać to m.in. na przykładzie Traktu Królewskiego, gdzie do wieloletniej ostnicy obcej w odmianie 'Pony Tails', jeżówki purpurowej i gaury ogrodnicy Zarządu Zieleni dosadzili jesienią ozdobne kapusty i wrzosy. Podczas kwietniowej wymiany ukwieceń w miejsce kapust i wrzosów posadzone zostaną sezonowe roślinny wiosenne, a kilka miesięcy później - rośliny letnie.

Coraz więcej kwiatów w Warszawie

Kwiaty sadzone są w parkach, pasach drogowych oraz w donicach zlokalizowanych w wybranych reprezentacyjnych miejscach. Z roku na rok powiększana jest powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia wieloletnie i ukwiecenia. Od 2018 roku Zarząd Zieleni posadził około 8 ha rabat bylinowych i ponad 20 ha krzewów.

W 2023 r. w parku Pole Mokotowskie na powierzchni 2500 m2 miejscy ogrodnicy stworzyli też pierwsze pole różane. W przyszłych latach mają powstać kolejne, dzięki czemu Warszawa zyska ogólnodostępną różaną kolekcję, jakiej nie posiada żadne europejskie miasto.

(jok)

Najnowsze informacje