różne »

Rozpoczął się rok Marii Kownackiej na Żoliborzu

19 stycznia 2024

Rozpoczął się rok Marii Kownackiej na Żoliborzu
Maria Kownacka odbiera nagrodę "Orle Pióro". Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Decyzją radnych Żoliborza rok 2024 jest w dzielnicy rokiem Marii Kownackiej, autorki kultowego "Plastusiowego pamiętnika".

"Plastusiowy pamiętnik" jest jedną z najpopularniejszych polskich książek dla dzieci. Plastuś mieszka w piórniku Tosi, gdzie ma przyjaciół, między innymi gumę-myszkę, ołówek, pióro, scyzoryk i stalówki. Książka została przetłumaczona na wiele języków.

Maria Kownacka urodziła się w 1894 roku niedaleko Kutna. Od 1931 roku mieszkała na Żoliborzu w osiedlu Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Tutaj napisała opowiadanie o Plastusiu, które było jej literackim debiutem i trafiło do pierwszego numeru "Płomyczka" w 1931 roku.

Mali czytelnicy odznaczyli pisarkę "Orderem Uśmiechu" i "Orlim Piórem". W żoliborskim mieszkaniu pisarki przy Słowackiego 5/13 m. 74 mieści się Muzeum Książki Dziecięcej, a zarazem Izba Pamięci Marii Kownackiej. Zbiory to książki autorstwa Kownackiej, opracowania jej twórczości, księgozbiór pisarki, rękopisy, listy, albumy z fotografiami oraz liczne pamiątki. Odbywają się tam również lekcje muzealne i spotkania dla dzieci ze szkół i przedszkoli.

(zn)

Rozpoczął się rok Marii Kownackiej na Żoliborzu
Izba Pamięci im. Marii Kownackiej mieści się przy ulicy Słowackiego 5/13 m. 74. Źródło: Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy

Najnowsze informacje