kronika policyjna »

SMS o problemie z przesyłką? To oszustwo, policja ostrzega

10 marca 2024

SMS o problemie z przesyłką? To oszustwo, policja ostrzega
źródło: policja.pl

Złodzieje znaleźli kolejny sposób na okradanie Polaków. Zaczyna się od niewinnego SMS-a z informacją o trudnościach z dostarczeniem zamówionej paczki.

Klikamy w link przesyłany w wiadomości, otwiera się strona, zaczynamy aktualizować dane: adres, e-mail, numer telefonu. Jeszcze tylko imię i nazwisko, numer karty płatniczej, data jej ważności i kod CVV... Nie rób tego!

Fałszywe SMS-y

- Stop! Zatrzymujesz się na chwilę. Czy to na pewno jest bezpieczne? Może to jakieś oszustwo? Szukasz informacji na temat tego rodzaju wiadomości, sprawdzasz, czy inni nie padli ofiarą tego typu przestępstw? Bingo! Docierasz do informacji, że to bardzo popularne oszustwo, którego celem jest wyłudzenie danych z karty płatniczej, danych do logowania w serwisach bankowości internetowej a w konsekwencji można stracić wszystkie pieniądze, a nawet więcej. Inni piszą, że w ten sposób oszuści uzyskali dostęp do ich bankowości elektronicznej, dodali urządzenie zaufane przestępców lub utworzyli wirtualną kartę na telefonie - a wszystko to w wyniku ich lekkomyślności - przestrzega Komenda Główna Policji.

Policjanci apelują: zatrzymaj się, weź trzy głębokie wdechy i nie klikaj w linki w wiadomości SMS. Przeczytaj bardzo uważnie treść komunikatu SMS otrzymanego z banku, nie przekazuj kodów otrzymanych od banków w wiadomościach SMS lub kodów BLIK, nie podawaj prywatnych danych, obserwuj zamówiony towar wyłącznie za pomocą strony internetowej firmy kurierskiej lub jej aplikacji.

Ostrożność to podstawa

Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem, zmień hasło do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej, zastrzeż kartę płatniczą dzwoniąc na numer 828 828 828, złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policji lub w prokuraturze, zastrzeż dokument potwierdzający tożsamość i wystąp o wydanie nowego.

JR

Najnowsze informacje