budżet obywatelski »

Więcej zieleni na placu Kuronia?

10 marca 2024

Więcej zieleni na placu Kuronia?
źródło: Miasto Warszawa

Złożony do budżetu obywatelskiego Żoliborza projekt przewiduje zasadzenie na placu Kuronia drzew, krzewów i pnączy oraz postawienie zdroju miejskiego, ustawienie pergoli i tzw. hotelu dla owadów. Koszt: 150 tysięcy zł.

"Wysokie drzewa pojawiłyby się na terenie zielonym od strony północno-wschodniej. Rośliny z miejsc, w których zasadzone zostałyby drzewa, uzupełniłyby istniejące na kwietniku przerzedzenia. Wokół ławek stanęłyby pergole obsadzone pnączami. Przy chodniku znalazłby się żeliwny zdrój miejski" - czytamy w opisie projektu.

Autorka zakłada likwidację części kostki znajdującej się między ścieżką rowerową a chodnikiem, tak aby powstał pas o szerokości ok. jednego metra na posadzenie żywopłotu i niskich drzew (np. jarzębin).

Piękniejszy plac Kuronia

- Wyższa zieleń na placu Kuronia będzie stanowić barierę oddzielającą duże skrzyżowanie od okolicznych budynków oraz stworzy wyraźny akcent wizualny, co podniesie komfort życia mieszkańców i estetykę miejsca. Wszystkie osoby przechodzące przez plac będą mniej przytłoczone przez ruch samochodowy i hałas. Będą także mogły odpocząć w spokojniejszej, zielonej przestrzeni czy ugasić pragnienie wodą ze zdroju miejskiego - wyjaśnia projektodawczyni.

Trwa ocena formalno-prawna projektu. Jeśli urzędnicy dadzą zielone światło, to na nowy plac Kuronia będzie można zagłosować w czerwcu.

MB

Najnowsze informacje