budżet obywatelski »

Krasińskiego zazieleni się i zakwitnie na nowo. Co i kiedy powstanie?

4 listopada 2023

Krasińskiego zazieleni się i zakwitnie na nowo. Co i kiedy powstanie?
źródło: bo.um.warszawa.pl

Trzy projekty z budżetu obywatelskiego przyczynią się już wkrótce do upiększenia ulicy Krasińskiego. Co proponują?

Maria Janiak zaproponowała za ponad 50 tys. zł posadzenie na pasie zieleni wzdłuż ul. Krasińskiego (przed barem Sady) 20 tysięcy kwiatów cebulowych (np. żonkili, narcyzów, tulipanów i innych) oraz kilkanaście krzewów owocowych (jak dereń jadalny, śliwa tarnina) oraz 6 drzew owocowych starych odmian na silnie rosnących podkładach (jabłonie, grusze, śliwy). Sady Żoliborskie zakwitną

Co ciekawe sadzenie cebul, krzewów i drzewek na terenie Sadów Żoliborskich odbyłoby się przy zaangażowaniu samych mieszkańców w formie praktycznych warsztatów z ogrodnictwa. Jak przekonuje pomysłodawczyni jej projekt nawiązuje do historii Żoliborza i profesor Haliny Skibniewskiej - twórczyni osiedla Sady Żoliborskie. Lokalizacja nasadzeń przed kultowym barem Sady nie jest przypadkowa.

- Duża zielona przestrzeń z kilkoma starymi, zamierającymi drzewami. Rosło tam wcześniej wiele drzew owocowych, obecnie jest ich już tylko kilka" - przekonuje projektodawczyni.

Promenada spacerowa pośrodku Krasińskiego

Projekt Jana Piotrowskiego zakłada rewitalizację pasa zieleni na środku ulicy Krasińskiego i stworzenie tam traktu spacerowego poprzez: utworzenie ścieżki mineralnej w miejscu wydeptanej w trawniku wąskiej ścieżki na odcinku od ul. Kochowskiego do ul. Trentowskiego i Jaśkiewicza, utworzenie przejścia dla pieszych przez Trentowskiego i Jaśkiewicza oraz dosadzenie krzewów i drzew. Koszt: 400 tys. zł.

- Projekt ma na celu wydobycie potencjału ul. Krasińskiego, która na tym odcinku jest piękną szeroką aleją ze świetną architekturą modernistyczną, ale duży pas zieleni pośrodku jest nieużywany i zaniedbany, co obniża estetykę przestrzeni publicznej - wyjaśnia projektodawca.

Park przed Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej

Tomasz Mielcarz z kolei za ponad 180 tys. złotych zaproponował mieszkańcom wykonanie nasadzeń krzewów wzdłuż chodnika położonego w pasie drogowym ul. Krasińskiego pomiędzy Przasnyską i Elbląską.

- Park przed Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej jest rozległym obszarem praktycznie pozbawionym zieleni niskiej czyli krzewów i bylin. Zieleni takiej brakuje zwłaszcza wzdłuż jezdni ulicy Krasińskiego co powoduje, że zanieczyszczenia komunikacyjne oraz hałas bez przeszkód przedostaje się wgłąb parku. Wykonanie nasadzeń zielenią niską w znacznym stopniu pomoże rozwiązać ten problem oraz wpłynie korzystnie na bioróżnorodność i atrakcyjność wizualną parku i okolicy - jego zdanie podzielili również mieszkańcy głosujący nad budżetem obywatelskim dzielnicy. Wszystkie projekty zazielenienia Krasińskiego będą realizowane już w przyszłym roku.

(db)

Najnowsze informacje